Алопеция при кучетата: Защо домашният ми любимец губи козина?

алопеция куче Снимка: iStock

П овечето кучета имат мека козина, която ги предпазва от атмосферните условия, контролира телесната им температура и осигурява изолация. Знаем, че всяко четириного се скубе – някои повече, други по-малко. Често можем да забележим повече косми в ръката си през пролетта или ранната есен, когато най-често се случват периодите на линеене при домашните ни любимци. Но не само годишното време оказва влияние над това колко козина губят четириногите ни другари – фактори на околната среда като температура, хранене и стрес също имат своето отражение, информират от Dogtime.com. Още за смяната на козината при кучетата - какво трябва да знаем и как да се грижим за питомеца си по време на сезоните на линеене - четете тук

Но докато линеенето е сравнително рутинен и предвидим процес, свързан с цикъла на растеж на косъма на кучето, изтъняването на козината му, съчетано с появата на плешиви петна, които животното изпитва постоянна нужда да разчесва, могат да са индикация за състояние, наречено алопеция. Това състояние е често срещано при кучетата и въпреки че може да бъде неприятно за окото, то обикновено се случва в следствие на някое основно медицинско състояние. 

алопеция кучеСнимка: iStock

Какво представлява алопецията при кучетата?

Алопецията, известна още като необичаен косопад или плешивост, е невъзможност за нормалното възстановяване на косата или когато тя пада частично или изцяло по тялото на кучето. Това се случва, когато тялото атакува собствените си космени фоликули, което води до падането на космите и засяга както хората, така и кучетата.

Dogsandcats.bg

Обикновено има модел на оплешивяването – то или се разпространява навсякъде, или изглежда симетричен (под формата на петна). Някои пристъпи на алопеция са временни и се подобряват с подходящо лечение, докато други са постоянни. И въпреки че плешивите петна по кожата на домашния ви любимец несъмнено не са приятни за гледане, алопецията не е животозастрашаваща и кучетата могат да живеят нормално със или без цялата си козина. 

Важно е собствениците на домашни любимци да знаят, че алопецията оголва кожата на кучето, като може да доведе до пълна плешивост или значително изтъняване. Това не е същото като нормалния косопад при смяна на козината, които животното изпитва сезонно или целогодишно. Линеенето е нормална част от жизнения цикъл на космения фоликул на кучето, докато алопецията се причинява от аномалия в него, която прекъсва нормалния жизнен цикъл на косъма. Тя засяга всички породи кучета от всички възрасти. 

куче козинаСнимка: iStock

Косопадът може да бъде вроден или придобит (косопад, който се появява след раждането при куче, родено с нормална козина) и може да бъде временен или постоянен. При вроден косопад някои кученца може да се родят с нормална козина, която се променя с времето, докато други могат да се родят с алопеция. Ако забележите плешиви петна или засилено падане на козина при кучето си, не губете време, а се свържете с ветеринарния си лекар и назначете час за преглед, за да получите диагноза и евентуален план за лечение.

Симптоми на алопеция при кучетата

В допълнение към видимото изтъняване на космите и плешиви участъци, прекомерното облизване, драскане и линеене, в зависимост от основната причина, другите признаци на алопеция включват:

  • Загуба на козина по хълбоците и бедрата на кучето
  • Потъмняла кожа
  • Суха или напукана кожа с корички
  • Зачервена, възпалена кожа, която може да изглежда удебелена или кървяща
  • Пърхот или лющеща се кожа
  • Червени петна по кожата със или без копривна треска/пъпки
  • Сърбеж
  • Струпеи или корички по кожата
  • Хиперпигментация
  • Кървене, секреция от кожата
  • Язви или мехури
  • Външни паразити (ако животното е заразено с бълхи, въшки или кърлежи, често те са видими)
  • Акари (краста) или гъбички (трихофития) - не са видими с просто око
  • Самонараняване (драскотини, рани)

алопеция кучеСнимка: iStock

Причини за поява на алопеция при кучетата

Засиленият косопад при кучетата се причинява от различни състояния, както вродени, така и придобити. Вродените (с които кученцето се ражда) причини за алопеция могат да бъдат наследствени (генетични), но и придобити. 

Нека разгледаме някои от най-честите причини за алопеция при кучетата:

  • Кожни инфекции (бактериални или гъбични)
  • Външни паразити (бълхи, кърлежи, въшки, акари/краста, комари)
  • Ухапвания от насекоми, включително паяци, пчели и оси
  • Алергии
  • Околна среда (атопичен дерматит)
  • Храна
  • Алергии, предизвикани от насекоми, като алергичен дерматит към бълхи
  • Самонараняване в следствие на тревожност, стрес, подлежаща болка или дискомфорт
  • Ендокринни или хормонални дисбаланси
  • Болест на Кушинг
  • Хипотиреоидизъм
  • Свързани с половите хормони (често срещани по време на бременност и кърмене)
  • Автоимунни заболявания, като пемфигус, дискоиден лупус еритематозус (DLE) или системен лупус еритематозус (SLE)
  • В следствие на триене, причинено от стегнат нашийник, нагръдник или дрешка
  • Хранителни дефицити, като например некачествена диета или гладуване
  • Фактори на околната среда (излагане на мръсотия, топлина и влага)
  • Излагане на химикали или изгаряния
  • Лъчетерапия
  • Химиотерапия
  • Рак на кожата

алопеция кучеСнимка: iStock

Някои породи са по-склонни да развият определени видове алопеция. Сред тях са:

куче козинаСнимка: iStock

Защо кучетата получават алопеция

Когато кучето се чеше непрекъснато, без да спира, това причинява стрес и безпокойство не само на самото животно, но и на собственика му. Нещата се влошават допълнително ако има разкъсване на кожата. За да осигурите известно облекчение и/или да подобрите състоянието на четириногото ще трябва като начало да определите основната причина за това поведение.

Кожните заболявания се появяват в следствие на редица фактори, включително наследственост и хормонални проблеми. Повечето от тях са лечими и управляеми. Домашният ви любимец може да се сдобие с алопеция и в следствие на паразитно заразяване с бълхи, въшки, комари и акари. Понякога ухапвания от паяк или ужилване от насекомо също може да причини кожни проблеми. Недобре балансираната диета, хранителни алергии или мръсна, влажна среда, отговорна за поява на гъбична или бактериална инфекция – всичко това може да доведе до причинят трихофития или кожни алергии. Ще забележите, че нещо не е наред по това, че кучето се ближе и чеше непрекъснато, за да облекчи раздразнението. 

Ендокринни заболявания като хипотиреоидизъм (нисък хормон на щитовидната жлеза), болест на Кушинг (висок кортизол) или реакции към ваксини срещу бяс и кортикостероиди също могат да причинят алопеция. Като добавка – установената гъбична инфекция по кожата отслабва имунната система и причинява храносмилателни проблеми, възпаление и сърбеж. А интензивното чесане – води до косопад. Понякога дори нормалното стареене на кучето ви може да доведе до алопеция. 

куче козинаСнимка: iStock

Сезоннна алопеция

Някои кучета могат да получат сезонна алопеция по хълбоците. Този невъзпалителен тип загуба на козина – частична или пълна, обикновено започва в ранна възраст и се проявява през студените зимни месеци, обхващайки зоната от двете страни на корема пред задните крака. 

„Виновници“ са това са по-кратките дни и липсата на слънчева светлина. Понякога плешиви петна могат да се появят и отстрани на гърдите на животното, в основата на опашката, носа и ушите. Този тип алопеция може да продължи до шест месеца – започвайки от късна есен и продължавайки до ранна пролет, когато козината започва да расте с нови темпове.

Диагностициране на алопеция при кучетата

В някои случаи загубата на козина може да сигнализира за сериозно основно заболяване. Едно посещение до кабинета на ветеринарния ви лекар би помогнало да се определи проблема. Специалистът може да извърши физически преглед и да изследва космените фоликули на животното за признаци на увреждане. Може да се наложи да направите и кръвни изследвания, както и биопсия, които да потвърдят или отхвърлят медицински причини. 

Някои видове алопеция са предвидими, докато други – не. Ако причината за падането на козината е генетична или се касае за автоимунно разстройство, за съжаление, няма начин да го предотвратите. 

куче козинаСнимка: iStock

Редовното обезпаразитяване, подходящата диета и елиминирането на обичайните хранителни алергени ще подобри допълнително състоянието на куче с алопеция. Има и широка гама от лекарства за лечение и повторна поява на заболяването, които включват прием на антибиотици, антихистамини, противогъбични средства и стероиди. За избор на най-доброто лечение на вашия домашен любимец – доверете се на ветеринарния си лекар.

Възстановяване и управление на алопецията при кучетата

В зависимост от основната причина, продължителността на възстановяването от алопецията при кучето ви може да варира от дни до месеци. Някои състояния изискват постоянен мониторинг и лечение до края на живота на домашния ви любимец. При повърхностните кожни инфекции лечението обикновено отнема между 7 до 14 дни, стига да е поставена правилната диагноза. Инфекциите, които са дълбоко в кожата, може да отнемат повече време. 

Лечението на алопецията при кучетата често е комбинация от перорални лекарства, локални лечения и гарантиране, че животното не може да ближе, дъвче или драска зоните на косопад, което ще забави или ще възпрепятства заздравяването. 

Използването на ограничаващ конус е ключово за контрол, тъй като кучето ви вероятно изпитва силен сърбеж и може потенциално да се самонарани или да си причини по-нататъшна инфекция. Важно е да се уверите, че средата, където домашният ви любимец прекарва време, е чиста от дразнители като бълхи и други паразити, които могат да удължат или спрат възстановяването му.

куче козинаСнимка: iStock

Превенция срещу алопеция при кучетата

Превенцията срещу алопеция при кучетата може да бъде много проста или доста сложна, отбелязват от специализирания медицински сайт PetMD. 

Срещу вродените и наследствени причини за алопеция при кучетата, за съжаление, няма какво да се направи. Например, състояния като хипотиреоидизъм, болест на Кушинг или алергии не могат да бъдат предотвратени – само да се управляват. От друга страна, придобитите причини за косопад като бълхи и кърлежи могат да се избегнат с рутинна, целогодишна превенция срещу паразити.

Ако откриете основната причина за алопецията на кучето си, важно е да я избягвате в бъдеще. Ако забележите области на косопад, най-добре е питомецът ви да бъде прегледан от ветеринарен лекар възможно най-скоро. Поддържането на рутинни здравни прегледи е важно, за да се предотврати ескалирането на проблема и влошаване на състоянието на кучето, което ще удължи периода за лечение и възстановяване. 

Често задавани въпроси за алопецията при кучетата

  • Кога трябва да се притесняваме за косопада при кучето си?

Ако забележите, че домашният ви любимец губи повече козина от обикновено и има плешиви петна по себе си, то това трябва да е знак за вас, че нещо не е наред. Особено ако е съпътствано със силен сърбеж и състоянието на животното прогресивно се влошава.

Малките области на косопад, които не сърбят, понякога могат да заздравеят сами. Ако сте загрижени или притеснени за домашния си любимец, никога не е излишно да го заведете на преглед при ветеринарния си лекар, за да проверите каква е основната причина за повишеното линеене. 

алопеция кучеСнимка: iStock

  • Защо кучето ми има плешиви петна?

Кучетата могат да получат плешиви петна по много причини. За да установи коя от тях се касае за текущото състояние на домашния ви любимец, ветеринарният ви лекар ще снеме анамнеза и ще направи физически преглед, заедно с диагностични тестове, за да установи основната причина за загубата на козина при четириногия ви другар. Въз основа на получените резултати специалистът ще изготви и специфичен план за лечение.

  • Има ли домашни средства срещу алопеция при кучетата?

Лекарствените шампоани без рецепта и други продукти за локално приложение могат да бъдат полезни при по-леки случаи на алопеция при кучетата. Не се препоръчва да се използват медицински продукти преди да се направи преглед при ветеринарен лекар, тъй като те могат да попречат на поставянето на точна диагноза в последствие. 

  • Дефицитът на кои витамини причинява косопад при кучетата?

Липсата на цинк, витамин Е, биотин, витамин А или желязо може да причини косопад при кучета. Още за това от какви витамини и добавки има нужда четириногият ви другар – четете тук 

Виж още